Bosna Hersek

Turu

Bosna Hersek Turu

 EYLÜL - EKİM - KASIM 2023   (3 GECE 4 GÜN)  

1:Gün: İstanbul, Saraybosna, Bosna HersekGezimizin ilk günü, uçuştan iki saat önce Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Saraybosna Kontuarı önünde buluşarak başlıyor. Havaalanında bilet ve gümrük işlemlerini bitirdikten sonra 2 saatlik bir uçuşla varış noktamız Saraybosna. Çıkış işlemlerinin ardından özel otobüsler ile Saraybosna Şehir Gezisi başlıyor. İlk durağımız Baş Çarşı. 1992 ile 1995 yıllarında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve Aliya Izetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu şehitliği ziyaret ediyoruz, Avrupa’nın en müstesna çarşısı Baş Çarşı’da gezinti, ardindan öğle yemeği için meşhur sac börekçisinde Boşnak Böreği ziyafeti yapıyoruz. Öğle yemeğimizin ardindan, Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi'ni ziyaret ediyoruz. Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in Camisini ziyaret edip, Ferhadija Caddesi'nde gezinti yapıyoruz. Bosna Savaşında günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği kütüphane, orjinal güneş sistemli saati ile Sahat Kula, Katolik katedrali, Ortodoks kiliseleri ve Musevi Sinagogunu gördükten sonra Fatih Sultan Mehmet’e hediye edilen Hünkâr Cami’ni, Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin Hünkâr Köprüsü'nü ziyaret ediyoruz. At Meydan'da gezinti yaptıktan sonra, Osmanlı Çeşmesi’nden su içip, Saraybosna şehir manzarasını seyrediyoruz. Ardından akşam yemeğini yemek üzere meşhur Bosnak Kebabı'nın yapıldığı Cevapi Villa Saraj Restorant'a geçiyoruz.

2.Gün Mostar, Poçitel ve Blagay'ı gezmek üzere 07:00'da kahvaltıdan sonra saat 08:00'de otelden hareket ediyoruz. Mostar yolculuğumuz bazı durulacak noktalarda molalar vererek yaklasik 2.5 saat sürecektir.İlk molamızı Konjic (Konyitz) şehrinde Osmanlı'dan günümüze kadar gelmiş restorasyonu Türkiye tarafindan yapılan meşhur Konjic (konyitz) köprüsünü gördükten sonra Neretva Nehri kenarında kahve keyfi için mola veriyoruz. Yolculuğumuza Jablanica (Yablanitza) yolu üzerinde Partizan askerleri tarafindan sabote edilen Nazi Treni’nin ve yıkılan köprünün panoramik görülmesinin ardından aslına uygun restore edilmiş Türk izlerini taşıyan Tarihi Türk Köyü Poçiteli’yi ziyaret ediyoruz. Kuleye tırmanıp Kule başından Neretva nehrini seyrediyoruz. Gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesini Ziyaret ediyor ve Kaynağına hala ulaşılamamış Buna Nehri kıyısında Neretva Nehri'nde yetişen kırmızı alabalık ziyafeti yapıyoruz. Mostar Şehri,'nde Bosna tarihinde efsaneleşen Tarihi Mostar Köprüsünü ziyaret edip eski şehrin kaybolmayan ve yıpranmayan eserlerinden tarihi Koski Mehmet Bey Camisinden Mostar’ı seyrediyoruz. ; Daha sonra alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Daha sonra Sarajevo Şehri'ne dönmek için toplanıp yola çıkıyoruz. Akşam yemeği için Jablanica (Yablanitza) Bagrem Restorant'da meşhur kuzu çevirme yedikten sonra konaklamak icin Saraybosna'daki otelimize hareket ediyoruz.

3.Gün Saraybosna, Travnik gezimizle devam ediyoruz. Sabah 08:00'da kahvaltı yaptıktan sonra saat 09:00'da otelden hareket ediyoruz. Otelde yenilen sabah kahvaltısından sonra Vezirler Şehri olarak bilinen Travnik'e doğru yola çıkıyoruz. Savaş sırasında bir çok insanın şehit edildiği Ahmiç Köyü'nü ziyaret edip, tarihi dokusu korunmuş Travnik sokaklarında gezintimize devam ediyoruz. Tarihi Osmanlı Kalesi'nden şehir manzarasını izleyip 300 yıllık İbrahim Paşa Medresesi'nin gezilmesiyle devam eden gezimiz Fatih Sultan Mehmet’in su içtiği (Göksu) Plava Vodayı ziyaret ediyoruz. Daha sonra öğle yemeği için mola veriyoruz. Mangal ziyafeti yapıyoruz. Mangal ziyafetimizin ardından Göksu'da Lasva Nehri kaynağı kıyısında alışveriş ve dinlenme için serbest zaman veriyoruz. Sonra Sarajevo Şehri'ne gitmek için yola çıkıyoruz. Konaklayacağımız otele geçiyoruz. Akşam yemeği konaklayacağımız otelde açık büfe şeklinde yenilmektedir.

4.Gün Saraybosna gezisi ve ardından İstanbul'a dönüş ile geçmektedir. Sabah saat 09:00'da kahvaltımızı yaparak 10:30'da otelden hareket ediyoruz. Otelde alınan sabah kahvaltısından ardından otelden ayrılış işlemi yaparak bavullarımızla birlikte otelden ayrılıyoruz. Saraybosna turumuza başlıyoruz. Savaş zamanı iki buçuk yıl şehrin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı ve şehre giriş çıkışların yapıldığı tüneli ve müzesini ziyaret ediyoruz. Ardından Saraybosna’nın su kaynağı İgman Dağı’nın eteklerindeki Vrelo Bosna’da gezinti ve serbest zaman isteyen misafirlerimiz Vrelo Bosna'da fayton turu yapabilirler. Tarihi Rimski Köprü'yü panoramik olarak görüyoruz. Ardından alışveriş için Saraybosna’nın merkezi Bascarsi'ya hareket ediyoruz. Bascarsi'da alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Rehberimizin belirleyeceği saatte buluşarak havalanina hareket ediyoruz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetlerimiz:

* THY veya PEGASUS Havayolları ile İSTANBUL Çıkışlı tarifeli seferi ile gidiş dönüş uçak biletleri
* Program dahilinde yapılacak tüm transferler
* 4 yıldızlı otelde iki-üç kişilik odalarda konaklama
* sabah kahvaltısı ve Akşam yemekleri 
* Müze ve Ören yerleri giriş ücretleri, Müzeler: Tunel, Blagaj Tekkesi, Travnik Kalesi
* Programda belirtilen gezi ve ziyaretler
* Kıyam Turizm rehberlik hizmetleri


Fiyata Dahil Olmayan Hizmetleri:

* Otel ekstraları 
* Yurt dışı çıkış harcı
* Zorunlu seyahat sigortası
* İstanbul harici uçuşlar için bağlantı ücretleri
*  Öğle yemekleri