Hac Uyarı

ve Tavsiyeleri

Hac Uyarı ve Tavsiyeleri

Hacca gitmek için borç almayınız. Hac gücü yetene farzdır. Üstelik yalnızca hacca giderken kendi ihtiyaçlarınızı değil geride bıraktıklarınızın ihtiyaçlarını da gidermek haccın şartlarındandır. Bu nedenle hacca gidecek kişinin ekonomik yönden sıkıntı içerisinde olmaması gerekir. Gücü olmayıp da hem kendisini hem geride bıraktıklarını mağdur edecek bir hac hem zulüm hem haramdır.

Hacca gitmeden önce haccın nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi sahibi olun. Hac esnasında tur rehberleriniz bir çok konuda sizi bilgilendirse de yapılacak ibadetler ve sünnetler hakkında bilgi sahibi olmak haccınızın verimli ve her anını dolu dolu geçirmek bakımından önemlidir. Örneğin cenaze namazını kılmayı bilmiyorsanız öğrenmeniz gerekmektedir. Zira Kâbe'de her gün bir çok kez cenaze namazı kılınmaktadır. Bu ibadet Peygamber Efendimiz (S.A.V.) tarafından şu şekilde açıklanmıştır. "Bir müminin cenaze namazına katılana bir ecir (sevap, mükâfat) verilir. Hem cenaze namazına katılana hem de kabrine giderek defnedilmesine yardım eden kişiye iki ecir vardır." buyurmuştur. Ashab bu ecirlerin ne olduğunu sorduğunda ise "Bu ecirlerin en küçüğü uhud dağı büyüklüğündedir." buyurmuştur. Bir de kılınacak cenaze namazının Kâbe'de kılındığını ve burada yapılan ibadetlerin yüzbin kat misliyle yazıldığını düşündüğünüzde bu asla kaçırmamanız gereken bir fırsattır. Bu nedenle hacca gitmeden önce hac ile ilgili bir çok ibadet ve sünneti öğrenmek kişinin kendi faydasınadır.

Bir diğer husus da kalabalıktan sıkılmamak, sinirlenip homurdanmamak ve kavga ya da tartışma yapmamaktır. Dünyanın her yerinden gelen milyonlarca müslümanın geldiği hacda kalabalıktan sıkılmak ya da sinirlenmek Allah'a karşı yapılan saygısızlık alâmetidir. Çünkü sizin gibi oradaki her insan da hac ibadeti için gelmiştir. Onlar sizin kardeşinizdir. Aynı dine mensup ve aynı ümmetin fertlerisiniz. Ahirette birbirinize şahitlik edeceksiniz. Allah'a olan kullukta ve ibadette yarışmak ve birbirlerine karşı güzel ahlaklı olmak, nazik ve kibar davranmak, tanısanız da tanımasanız da gülümseyerek selamlaşmak hiç şüphesiz Allah'ın sevdiği amellerdir ve ecri büyüktür. Mekke ve Medine halkına karşı da son derece güleryüzlü ve nazik olmak gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki onlar Allah'ın evinin ve Peygamberimizin komşularıdır. Arap, görgüsüz, gibi nitelendirmeler maalesef çokça yapılmakta ve şeytanı sevindirmektedir. Bu nedenle asla bu şekilde bir yanlışa düşülmemeli ve son derece güzel ahlakla muamele edilmelidir. Müslümanlar arasına hiç olmadığı kadar fitnenin sokulmaya çalışıldığı bu dönemde bu fitneye alet olmamak ve kardeşlik bilinciyle hareket etmek gerekmektedir.

Hac ibadeti ile ilgili son tavsiyemiz ise haccın bir ibadet yolculuğu olduğu unutulmamalıdır. Hac bir tatil değildir. Günümüzde bir çok insan sanki tatildeymişcesine lüks otellerde kalmak, lüks içinde haccını geçirmek, en lüks yemekleri yemek istemektedirler. Hac, Allah'a yapılan ibadetlerin en yücesidir. Geçmişteki insanların ne sıkıntılar ve zorluklar çekerek haclarını yaptıklarını düşündüğümüzde bizlerin şimdiki durumlarına binlerce kez şükretmesi gerekmektedir. Şüphesiz Allah'ın verdiği nimetlerden faydalanmak gereklidir. Ancak lüksün sonu olmadığı gibi israfın ve nefsi isteklerin de sonu yoktur. Bizler hacca nefsimizin bizi yıllardır bulaştırdığı günahların affı ve hayatımızda yeni bir sayfa açmak için gitmekteyiz. Bu şekilde düşündüğümüzde ve bu bilinçle hareket ettiğimizde haccın kıymetini çok daha iyi bilir ve buna göre davranırız. Bu nedenle kişinin hacca gitmeden önce hazırlık yaptığı gibi kalbini ve kendisini de hazırlaması gerekmektedir.